خانه سیستانی ارگ بم افتتاح می شود – عکس

مرمت خانه سیستانی از سوی مرمت گران ایرانی و آلمانی پس از گذشت نزدیک به ده سال به پایان رسید و این بنا نیمه اول اسفند ماه سال جاری افتتاح می شود

مرمت خانه سیستانی از سوی مرمت گران ایرانی و آلمانی پس از گذشت نزدیک به ده سال به پایان رسید و این بنا نیمه اول اسفند ماه سال جاری افتتاح می شود.

پروژه مشترک مرمت خانه سیستانی ارگ بم که نزدیک به ده سال به طول انجامید قرار است با حضور سفیرآلمان در ایران، مسئولان ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مسئولان محلی بم در نیمه اول اسفندماه افتتاح شود.

در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲، در اثر زلزله شدیدی که شهر بم و حومه آن را تحت تأثیر قرار داد، بیش از ۸۰ درصد ارگ بم تخریب شد. چند روز پس از رخ دادن زمین لرزه، رئیس جمهور وقت ایران قول بازسازی این اثر جهانی را داد. البته در بازسازی بم هیئت های مختلفی از کشورهای مختلف و سازمان های بین المللی با ایران همکاری کردند و این اثر هم اکنون از فهرست آثار در خطر جهانی خارج شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

ارگ بم یکی از بزرگ ترین مجموعه های خشتی جهان در شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. «بم و منظر فرهنگی آن» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این ارگ عظیم در مسیر یکی از شاخه های فرعی جاده ابریشم قرار دارد.

افشین ابراهیمی مدیرپایگاه میراث جهانی ارگ بم با اعلام این خبر گفت: «طرح مشترک مرمت خانه سیستانی با همکاری متخصصان دانشگاه درسدن آلمان و کارشناسان ایرانی انجام شد.»

او افزود: «این پروژه مرمتی براساس تفاهم نامه ای که سال ۸۷ بین سازمان میراث فرهنگی و دانشگاه درسدن منعقد شد، آغاز به کار کرد. در حال حاضر این پروژه مشترک به اتمام رسیده و قرار است افتتاح آن با حضور سفیر آلمان در ایران برگزار و گزارش آن به مسئولان آلمانی نیز ارسال شود.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *